

It really depends on your energy source and your appliance, but the cost to run something like an oven for an hour is pretty negligible, especially if it’s a somewhat modern appliance.
Most newer over run somewhere around 2-3,000 kwh, which nationwide averages to around .30 to .50 cents an hour.
The real cost of making food at home really just depends on how much you value your own labour/free time, and how much of a chore cooking is for you.
I mean so are the shells tank fire. If you are hit hard enough to hit the fuel cell in a tank…you have other problems.