Even with upick, it’s more expensive. The cost per pint of blueberries or strawberries we pick on the local farm is way more expensive than the grocery store. I guess they’re charging us for the experience.
Same thing for apples. $25 for a peck. We went to the store after and the same size bag was 99 cents.
Even with upick, it’s more expensive. The cost per pint of blueberries or strawberries we pick on the local farm is way more expensive than the grocery store. I guess they’re charging us for the experience.
Same thing for apples. $25 for a peck. We went to the store after and the same size bag was 99 cents.