Left is the DQ near my office. Consistently does that. Right is the DQ in the next town over.

  • icystar@lemmy.cif.su
    link
    fedilink
    arrow-up
    6
    arrow-down
    7
    ·
    edit-2
    11 hours ago

    No.

    I wouldn’t buy either though because you’re paying dollars for something that costs pennies.

        • _stranger_@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          4
          arrow-down
          1
          ·
          edit-2
          10 hours ago

          If you wanted one, and someone broke down the logistical costs out for you, what percent of the cost going to profits would be acceptable to you, assuming all the other “line items” on that breakdown were justified (power, wages, raw materials, building maintenance, transportation, etc)?

          • icystar@lemmy.cif.su
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            arrow-down
            6
            ·
            10 hours ago

            Whatever is enough to keep me just under the amount to qualify for welfare.

            Fuck the ruling class.

            • _stranger_@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              3
              arrow-down
              1
              ·
              edit-2
              8 hours ago

              That’s not an answer, because it ignores my question. I asked you what percent of the cost to produce the good would be low enough for you to agree that it’s fair. I’m not even asking for a specific cash amount, just a percent. If you want to give an amount that’s fine too.

              • icystar@lemmy.cif.su
                link
                fedilink
                arrow-up
                1
                arrow-down
                2
                ·
                3 hours ago

                I literally answered your question.

                If your reading comprehension is not good enough to understand the words in front of you, then you need to take a remedial English course.

                • _stranger_@lemmy.world
                  link
                  fedilink
                  arrow-up
                  2
                  arrow-down
                  1
                  ·
                  2 hours ago

                  Your answer equals just less than $20,000, but your complaining about a less than $3 blizzard, so that can’t possibly be the right answer. Maybe you don’t understand how numbers work?

                  • icystar@lemmy.cif.su
                    link
                    fedilink
                    arrow-up
                    1
                    ·
                    38 minutes ago

                    Why do you think it equals less than $20,000?

                    Even if it did, what would that have to do with me saying a $3 blizzard isn’t worth the money?

                    Maybe you need to take the remedial English course after all.

    • J_on_Lemmy@lemmy.ml
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      4
      arrow-down
      2
      ·
      10 hours ago

      You’re paying for convenience, Quick I want some icecream so you either go to drive thru or a store, However the store doesn’t come ready to eat as you then need a utensil and usually they’re bigger tubs which most don’t want to eat in one sitting.

      Drive thru will win as it’s quicker and no extra steps/storage etc.

      • icystar@lemmy.cif.su
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        arrow-down
        4
        ·
        edit-2
        10 hours ago

        They’re charging you the most you’re willing to pay while giving you the least you’re willing to accept.

        You’re not “just” paying for convenience, your paying for the luxurious lifestyles of those maximizing profit and defending them in the process.

        I used to think useful idiots were the exception.

        • _stranger_@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          3
          arrow-down
          1
          ·
          edit-2
          8 hours ago

          Do you make all your own food, clothes and shelter yourself with foraged materials from the land you live on?

          I’d love an idea world too, but the one we live in requires compromise, like sometimes trading your labor for things your labor can’t easily produce. Like drive through ready fluffy air-laden ice cream.

          You can do it yourself, but you’ll have to raise a cow, travel Madagascar or Mexico for wild vanilla beans, extract sugar from somewhere (sugar cane might be easy to get for you), and I think there’s gelatin in there too, good luck with that. You can probably carve a bowl and spoon fairly easily, as well as appropriate the salt, but the ice might be a problem depending on where you live.

          Taking a month to ferment and distill something to get some alcohol to make vanilla extract would amp up the flavor, but that might be more trouble than it’s worth (it is fun though).

          • icystar@lemmy.cif.su
            link
            fedilink
            arrow-up
            1
            arrow-down
            2
            ·
            edit-2
            3 hours ago

            Do you make all your own food, clothes and shelter yourself with foraged materials from the land you live on?

            Lol, the mental gymnastics you people resort to in order to justify being taken for a ride.

            Let me just say this: the profit margins from my spending habits are significantly lower than the profit margins from yours.

            • _stranger_@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              2
              arrow-down
              1
              ·
              edit-2
              2 hours ago

              Maybe, but you didn’t answer any of my questions in any kind of a good faith way, which tell me your talking out your ass and haven’t actually thought about any of your words. What percent or amount is fair? How much do you value work other people do for you? If you don’t value it at all, how do you justify not doing everything yourself. Other people don’t want to be making you ice cream, prob because you’re an asshole, but regardless they’d do it for money, not for free.

              So the question stands, if you don’t do everything yourself and presumably also participate in the system you were born into, what percent or amount do you think is a fair amount to pay for other people’s labor?

              • icystar@lemmy.cif.su
                link
                fedilink
                arrow-up
                1
                ·
                40 minutes ago

                I answered your question honestly and in good faith.

                If you want more details, you can do your own research and find out the exact percentages. I’m not going to do it for you.

                Come back and let us know what you find since it matters to you so much.