Left is the DQ near my office. Consistently does that. Right is the DQ in the next town over.

  • jjjalljs@ttrpg.network
    link
    fedilink
    arrow-up
    24
    arrow-down
    4
    ·
    4 hours ago

    No. I’m not driving anywhere (walkable city resident) and I’m not eating that junk. I’m insufferable, sorry.

  • ALLHAILHYPNOTOAD@lemmy.ml
    link
    fedilink
    arrow-up
    11
    arrow-down
    2
    ·
    3 hours ago

    No, I would go to the local mom and pop ice cream shop. It is better ice cream and keeps the money I spent in my community instead of investor groups.

  • ptc075@lemmy.zip
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    6
    ·
    5 hours ago

    I’d probably just buy the next size up at the closer store if I wanted that much. I usually buy the smallest size & end up throwing about 1/4 of it away.

    Still, when I go for ice cream(*), I’m going because it’s a treat. Getting one overstuffed like the one on the right would certainly trigger more dopamine.

    So, I guess it’s a coin flip depending whether or not it’s a nice day for a drive.

  • ChetManly@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    3
    arrow-down
    2
    ·
    5 hours ago

    DQ can’t stay in business around me with their crap ice cream. Also gas isn’t free.

    • _stranger_@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      4 hours ago

      You say that, but even McDonalds can’t keep their blizzard-knockoff machines running. DQ’s got that shit locked down. They’ve been serving air-fluffed-icecream-surrogate the old fashioned way for decades. It’s as American as health insurance that costs more than rent.

  • Strider@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    39
    arrow-down
    6
    ·
    edit-2
    14 hours ago

    As a European just let me say wow.

    This is wrong on so many levels. And I assume you’re not aware of half of them.

      • cazzmaniandevil@discuss.tchncs.de
        link
        fedilink
        arrow-up
        27
        arrow-down
        1
        ·
        12 hours ago

        Aside from the environmental impact of driving 10 (!) Extra miles (or at all) for a tiny bit of extra ice cream, which is neither healthy nor needed. It just doesn’t make sense on a personal financial level to waste so much gas to get a cheaper (per volume) treat. For a European driving to get ice cream alone is ridiculous as many placed have ice cream shops in the town we live in that we walk or bike to.

        • yermaw@sh.itjust.works
          link
          fedilink
          arrow-up
          4
          arrow-down
          1
          ·
          6 hours ago

          I was thinking with the petrol expense factored in wouldn’t it work out cheaper just to buy 2?

            • yermaw@sh.itjust.works
              link
              fedilink
              arrow-up
              1
              ·
              6 hours ago

              I also dont know how much a blizzard is. I imagine theyre basically the same as a mcflurry from mcdonalds?

              • offspec@lemmy.world
                link
                fedilink
                arrow-up
                2
                ·
                5 hours ago

                Looks like a blizzard is in the realm of $6? I don’t go to DQ, but living in a region with many of them I can say gas is generally accessible for ~$2.50 so unless you’re driving something that gets 10mpg there’s basically no way to make buying two be worth it. I only have to fill up gas once every month or two because my car is a plug in hybrid and I rarely go more than ~40 miles in a trip so it’s unlikely I use gas at all. With free nights I don’t even really pay much to fill my battery.

        • Strider@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          8
          arrow-down
          1
          ·
          9 hours ago

          Adding to that, it’s not even icecream but a industrial replacement of (likely) dubious quality.

          So one could get more in better quality cheaper if consumed regularly.

        • Lemminary@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          7
          ·
          edit-2
          12 hours ago

          Oh, I thought they were taking about the ice cream itself as if it had some ungodly ingredients and sprinkles of human rights violations. Now I feel silly.

          Thank you!

    • oscarmeyer82@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      6
      ·
      14 hours ago

      As a Canadian, lol.

      I hope I’m aware of at least 3/4’s of the levels of wrongness. We’re pretty influenced by American culture but still have our own identity. It seems to be fading a bit with time but I remember travelling to the US and thinking why is the yogurt so sweet? Why is the bread sweet?

  • icystar@lemmy.cif.su
    link
    fedilink
    arrow-up
    6
    arrow-down
    6
    ·
    edit-2
    5 hours ago

    No.

    I wouldn’t buy either though because you’re paying dollars for something that costs pennies.

        • _stranger_@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          4
          arrow-down
          1
          ·
          edit-2
          4 hours ago

          If you wanted one, and someone broke down the logistical costs out for you, what percent of the cost going to profits would be acceptable to you, assuming all the other “line items” on that breakdown were justified (power, wages, raw materials, building maintenance, transportation, etc)?

          • icystar@lemmy.cif.su
            link
            fedilink
            arrow-up
            2
            arrow-down
            4
            ·
            4 hours ago

            Whatever is enough to keep me just under the amount to qualify for welfare.

            Fuck the ruling class.

            • _stranger_@lemmy.world
              link
              fedilink
              arrow-up
              2
              ·
              edit-2
              2 hours ago

              That’s not an answer, because it ignores my question. I asked you what percent of the cost to produce the good would be low enough for you to agree that it’s fair. I’m not even asking for a specific cash amount, just a percent. If you want to give an amount that’s fine too.

    • J_on_Lemmy@lemmy.ml
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      2
      arrow-down
      2
      ·
      4 hours ago

      You’re paying for convenience, Quick I want some icecream so you either go to drive thru or a store, However the store doesn’t come ready to eat as you then need a utensil and usually they’re bigger tubs which most don’t want to eat in one sitting.

      Drive thru will win as it’s quicker and no extra steps/storage etc.

      • icystar@lemmy.cif.su
        link
        fedilink
        arrow-up
        2
        arrow-down
        2
        ·
        edit-2
        3 hours ago

        They’re charging you the most you’re willing to pay while giving you the least you’re willing to accept.

        You’re not “just” paying for convenience, your paying for the luxurious lifestyles of those maximizing profit and defending them in the process.

        I used to think useful idiots were the exception.

        • _stranger_@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          1
          ·
          edit-2
          1 hour ago

          Do you make all your own food, clothes and shelter yourself with foraged materials from the land you live on?

          I’d love an idea world too, but the one we live in requires compromise, like sometimes trading your labor for things your labor can’t easily produce. Like drive through ready fluffy air-laden ice cream.

          You can do it yourself, but you’ll have to raise a cow, travel Madagascar or Mexico for wild vanilla beans, extract sugar from somewhere (sugar cane might be easy to get for you), and I think there’s gelatin in there too, good luck with that. You can probably carve a bowl and spoon fairly easily, as well as appropriate the salt, but the ice might be a problem depending on where you live.

          Taking a month to ferment and distill something to get some alcohol to make vanilla extract would amp up the flavor, but that might be more trouble than it’s worth (it is fun though).

  • Corelli_III@midwest.social
    link
    fedilink
    arrow-up
    5
    arrow-down
    9
    ·
    5 hours ago

    americans really don’t have thoughts or feelings, this is their whole culture aside from concentration camps

    • rumba@lemmy.zip
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      2
      ·
      5 hours ago

      The one by me just closed. They made the image on the left look grand.

      I went there six months ago and tried to order three separate things off the menu which weren’t in stock.

      A lot of these older franchise style companies don’t have anybody at the helm making sure that the franchisees are doing them justice. Dairy Queen only exists because they’re making a consistent product with a little fanfare.

      • _stranger_@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        1
        ·
        4 hours ago

        “A consistent product with little fan fair”

        I don’t see the problem. It’s not great ice cream, but it’s cheaper than practically anywhere else.

        • rumba@lemmy.zip
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          2
          ·
          4 hours ago

          The problem isn’t that it’s nothing special, The problem is that the quality has been dropping for years in a lot of locations. It’s that dreaded food service downward spiral. People initially go to you because you have something special going on. Eventually for one reason or another you need to make more money, so you need to raise prices or drop servings, quality. Raising places and or dropping quality brings you less customers so you have to continue raising prices, dropping quality or both.

          Dairy Queen is on the decline and will disappear in upcoming years. They’re cheap because they can’t make any money not being cheap. Twist is, You’re not making enough money being cheap either.

          • _stranger_@lemmy.world
            link
            fedilink
            arrow-up
            1
            ·
            1 hour ago

            Ah, I haven’t experienced that, but it could just be that the ones near me are well run. Quality wise I haven’t really noticed a difference, even my dad agreed (who worked for DQ back in like the 70’s I think) that it tastes pretty much the same as it always has, even if we’ve personally outgrown it and no longer find it appetizing.

            You sparked my curiosity enough that I looked up the price.

            The small Oreo cookie blizzard that I remember as a kid, which I will get a few times a year probably, is $2.89. I didn’t realize the different flavors have different prices, though I guess it makes a little sense?

            https://dairyqueensmenu.com/dairy-queen-blizzard-menu/

            Can’t speak to the rest except to say the steak fingers I tried again a few years ago after a 30 year hiatus are as horrible as ever.