Aside from the environmental impact of driving 10 (!) Extra miles (or at all) for a tiny bit of extra ice cream, which is neither healthy nor needed. It just doesn’t make sense on a personal financial level to waste so much gas to get a cheaper (per volume) treat.
For a European driving to get ice cream alone is ridiculous as many placed have ice cream shops in the town we live in that we walk or bike to.
Looks like a blizzard is in the realm of $6? I don’t go to DQ, but living in a region with many of them I can say gas is generally accessible for ~$2.50 so unless you’re driving something that gets 10mpg there’s basically no way to make buying two be worth it. I only have to fill up gas once every month or two because my car is a plug in hybrid and I rarely go more than ~40 miles in a trip so it’s unlikely I use gas at all. With free nights I don’t even really pay much to fill my battery.
Oh, I thought they were taking about the ice cream itself as if it had some ungodly ingredients and sprinkles of human rights violations. Now I feel silly.
I hope I’m aware of at least 3/4’s of the levels of wrongness. We’re pretty influenced by American culture but still have our own identity. It seems to be fading a bit with time but I remember travelling to the US and thinking why is the yogurt so sweet? Why is the bread sweet?
As a European just let me say wow.
This is wrong on so many levels. And I assume you’re not aware of half of them.
As a Central American I’m… kinda clueless. What’s this about? Enlighten me, please!
Aside from the environmental impact of driving 10 (!) Extra miles (or at all) for a tiny bit of extra ice cream, which is neither healthy nor needed. It just doesn’t make sense on a personal financial level to waste so much gas to get a cheaper (per volume) treat. For a European driving to get ice cream alone is ridiculous as many placed have ice cream shops in the town we live in that we walk or bike to.
I was thinking with the petrol expense factored in wouldn’t it work out cheaper just to buy 2?
Gas is pretty cheap
I also dont know how much a blizzard is. I imagine theyre basically the same as a mcflurry from mcdonalds?
Looks like a blizzard is in the realm of $6? I don’t go to DQ, but living in a region with many of them I can say gas is generally accessible for ~$2.50 so unless you’re driving something that gets 10mpg there’s basically no way to make buying two be worth it. I only have to fill up gas once every month or two because my car is a plug in hybrid and I rarely go more than ~40 miles in a trip so it’s unlikely I use gas at all. With free nights I don’t even really pay much to fill my battery.
Adding to that, it’s not even icecream but a industrial replacement of (likely) dubious quality.
So one could get more in better quality cheaper if consumed regularly.
Oh, I thought they were taking about the ice cream itself as if it had some ungodly ingredients and sprinkles of human rights violations. Now I feel silly.
Thank you!
What an unfortunate line break after this
c/unexpectedcannibalism 😶
No you are right, too!
As a Canadian, lol.
I hope I’m aware of at least 3/4’s of the levels of wrongness. We’re pretty influenced by American culture but still have our own identity. It seems to be fading a bit with time but I remember travelling to the US and thinking why is the yogurt so sweet? Why is the bread sweet?