My boyfriend (20) and I (18) have been living together for 2 years in an urban apartment. For us, it usually goes like this:

  1. Delivery
  2. Eating out
  3. Cooking at home

We visit our parents (and they visit us) often, and they give us lots of home-cooked food. We mostly cook at home just for fun.

I’m curious what it’s like for other people, especially in different age groups or family setups!

  • klemptor@startrek.website
    link
    fedilink
    arrow-up
    6
    ·
    16 hours ago

    Some thoughts:

    • Buy in bulk - if you compare unit prices, you’ll see the bulk version is usually cheaper
    • Make your own snacks - e.g., granola is pretty quick and easy to make at home
    • Try Aldi or Lidl
    • Give generic versions of things a try - a lot of the time they’re pretty close to the ‘real’ thing
    • Things that are convenient are usually more expensive. Just looking online quickly, I see the big tub of old-fashioned oats is $6.39 for 30 servings (=21¢/serving), vs a box of instant oatmeal at $3 for 8 servings (=38¢/serving). So to save money, choose the less convenient version.
    • Plan your meals before you shop, and pick up only what you need - this helps avoid impulse purchases
    • Korhaka@sopuli.xyz
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      3
      ·
      8 hours ago

      I am so used to Aldi that I almost forget branded things exist. Those oats sound really expensive, I get them under £1/kg

    • RBWells@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      2
      ·
      13 hours ago

      And on buying in bulk - if funds are limited you can ease into this by budgeting for ONE bulk item each weekly shopping trip. It will build your pantry, you don’t have to make a big immediate outlay.